ال‌اس‌دی (LSD) چیست؟

lsd

 

ال‌اس‌دی (LSD) با نام شیمیایی اسید لایزرژیک دی اتیل آمید معروف‌ترین دارو در دسته روان‌گردان است. این دارو به طور گسترده برای مصارف تفریحی و روحانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول ال‌اس‌دی بلعیده یا زیر زبان نگه داشته می‌شود. این دارو همچنین بر روی حبه قند یا بلاتر هم قرار داده می‌شود.

اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوئیسی به نام آلبرت هافمن که به امید دست یافتن به دارویی جدید، انواع ترکیبات ارگوت را آزمایش می‌کرد، ساخته شد. اما خواص آن تا زمانی که دکتر مذکور خود شخصاً آن را مصرف نکرده بود، کشف نشد. تجربیات دکتر هافمن هنگام مصرف این ماده در دفترچه یادداشت او به ثبت رسیده‌است. دهه ۱۹۶۰ زمان افول مصرف این ماده بود. اما بعدها گروه هیپی در آمریکا مصرف آن را باب کردند. امروزه ال‌اس‌دی مصرف پزشکی ندارد اما احتمال کارکرد آن در سایکدلیک تراپی در حال پژوهش و بررسی است . ال‌اس‌دی تا بحال به طور مستقیم باعث مرگ نشده. مرگ‌هایی نادر اتفاق افتاده که بیشتر در اثر تصادف و خودکشی به دلیل مشکلات روانی قبل از مصرف بوده است.

ال‌اس‌دی به شکل قرص، و یا کپسول‌های ژلاتینی به صورت غیرقانونی تولید شده و با نام‌های مستعار زیادی از جمله ” اسید ” در خیابان‌ها فروخته می‌شود. ال‌اس‌دی مایع معمولاً به ندرت فروخته می‌شود اما گاهی نوع مایع ال‌اس‌دی را در کاغذهای جذب کننده مایع ریخته و سپس این کاغذها را به مربع‌های کوچک تقسیم می‌کنند. در مواردی این تکه‌های کاغذی را با تصاویر کارتونی و یا نوشته‌هایی نیز تزئین می‌کنند. مصرف‌کنندگان تکه‌های کاغذ را در دهان خود گذاشته و بدین ترتیب ال‌اس‌دی وارد بدن آنها می‌شود.

اثرات مصرف

اثرات مصرف ال‌اس‌دی می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد. این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف‌کننده و در موارد اندکی به محیط و محل مصرف ال‌اس‌دی بستگی دارد. معمولاً تأثیرات آن ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می‌شود و 8 تا 12 ساعت به طول می‌انجامد. تاثیرات روان‌گردان ال‌اس‌دی به طور معمول یک تریپ (سفر) نامیده می‌شود.

یکی از اثرات ال‌اس‌دی ایجاد تغییرات هیجانی و حسی در مصرف‌کننده است. این تغییرات بیشتر از علایم فیزیکی مصرف است. معمولاً شخص مصرف‌کننده ابتدا دچار هیجان‌ها و احساسات شدید و متفاوتی می‌شود و یا احساسات و هیجانات او به سرعت تغییر می‌کند. اگر مصرف ال‌اس‌دی بیشتر شود؛ مصرف‌کننده دچار توهمات بصری لذت بخشی می‌شود. درک مصرف‌کننده از زمان و از خودش تغییر می‌کند. گاه ممکن است به نظر برسد حواس پنج‌گانه با هم مخلوط شده‌اند. حس لامسه بیشتر می‌شود. مصرف‌کننده ممکن است حس کند رنگ‌ها را می‌شنود و یا صداها را می‌بیند. به این حالت حس آمیزی می‌گویند. در بسیاری افراد، این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شوند.

اگر مصرف ال‌اس‌دی یک «سفر خوب» باشد مصرف‌کننده احساس سرخوشی و پرواز می‌کند و اگر یک «سفر بد» باشد، مصرف‌کننده دچار حس بدی می‌شود. معمولاً اثرات مصرف ال‌اس‌دی پس از ۲۴ ساعت رو به تحلیل می‌رود. تأثیرات فیزیکی اولیه انگشت شمارند و شامل سرگیجه، بی‌حسی، خستگی، ضعف عضلات و لرزش، رفلکس‌های سریع، افزایش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن، آسیب دیدن مهارت‌های حرکتی (اختلال تعادل)، تهوع و تشنج می‌شوند. مهم‌ترین علایم فیزیکی آن قهقهه‌های ناگهانی است. این قهقهه‌ها ممکن است در برابر اتفاقاتی که معمولاً خنده دار نیستند؛ پیش بیاید و اغلب هم قابل کنترل نیستند.

تغییرات مهم در قوه درک، فکر و خلق با فاصله زمانی اندکی پس از اثرات فیزیکی ظاهر می‌شوند:

توهمات دیداری و شنیداری واضح که مصرف‌کننده از غیر واقعی بودن آن آگاه است.

دچار نقصان شدن درک زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن با تحت فشار بودن) و فاصله بین اشیای محیط. این مسئله به برخی از افراد نوعی احساس یگانگی با محیط (uniqamystica) می‌بخشد؛ در حالی که برخی دیگر را دچار وحشت می‌کند.

درآمیختگی احساسات که اغلب به صورت شنیدن رنگ‌ها و دیدن صداها توصیف می‌شود.

کاهش کنترل بر روی روند افکار که باعث ترکیب خاطرات با واقعیت می‌شود یا به چیزهای کم‌اهمیت معناهای بزرگی می‌بخشد.

احساس پیشرفت و موفقیت در موضوع‌های واقعی شایع است. جدا کردن یک موضوع از دیگری و خود از دیگران مشکل می‌شود و زوال شخصیت پیشرفت می‌کند.

ال‌اس‌دی به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و به همه بافت‌ها از جمله مغز می‌رسد.

پس به طور کلی تأثیرات ادراکی آن، تغییرات حواس به خصوص بینایی و شنوایی بوده و تأثیرات روانی هم شامل تغییر خلق، احساسات خیال گونه، تغییر در تشخیص زمان و زوال شخصیت می‌شود. با مصرف ال‌اس‌دی ابتدا تأثیرات جسمی و سپس تغییرات بینایی و تقویت صداها ایجاد شده و اجسام به شکل دیگری دیده می‌شوند. در میان این تأثیرات توهم‌ها نادر بوده ولی تصورات خیال گونه وقتی که چشم‌ها بسته هستند تقویت می‌شوند.

 

اولین مصرف اتفاقی توسط دکتر هافمن

«وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هذیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمد که ستارگان آبی رنگ آسمان روی سقف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی‌گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی‌اختیار قهقههٔ خنده سر دادم. جثهٔ کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ۶ ساعت وضع عادی خود را بازیافتم.»

 

تحمل وابستگی و ترک

ال‌اس‌دی بصورت فیزیکی اعتیادآور نیست. اما مصرف مداوم آن باعث بروز مقاومت می‌شود و فرد برای اینکه به همان سطح برسد باید میزان بیشتری از این ماده را مصرف کند.

یک دیدگاه در “ال‌اس‌دی (LSD) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *