ابزارهای پیشگیری از لغزش

٦- ابزارهای پیشگیری از لغزش

اين قسمت شامل پيشنهادتی است که چگونه با استفاده از ابزارهای 12 قدمی و حمایت انجمن های گمنام از فعال شدن مجدد اعتیادتان جلوگیری کرده و بهبودی خود را حفظ نمائید.

 

١. ابزارهای بهبودی 12 قدم

٢. ابزارهای انجمن های گمنام

٣. ابزارهای  سلامتی

 

١- ابزارهای بهبودی 12 قدم

۱. درمان ناپذیر

ما معتادان در حال بهبودی باید بپذیریم که هرگز نمی توانیم هيچ ماده مخدر یا روان گردانی را دوباره مصرف کنيم. افکار ناسالم و معتادگونه ممکن است ما را متقاعد کنند که از بيماری اعتياد ما درمان یافته و اکنون ما شفا پيدا کرده ايم يا اينکه مشکل ما فقط یک نوع ماده مخدر خاص بوده و به همين علت، ما می توانيم ماده مخدر یا روانگردان ديگری را بدون اینکه مشکلی برای ما ایجاد کند مصرف کنيم. ولی بايد بدانيم که ما به عنوان افرادی که از بیماری اعتیاد در عذاب هستیم، حق انتخاب و کنترل هر نوع ماده تاثیر گذار بر ذهن، روانگردان یا مخدر را از دست داده ایم. به همین علت، اگر واقعيت وضعیت مان را كاملاً صادقانه بپذيريم شانس لغزش و بازگشتن به سوی اعتیاد بسيار کم خواهد شد.

 

۲. بیماری عمده

اگر می خواهيم از لغزش پیشگیری کنيم بايد همیشه بهبودی خود را در اولويت اول قرار دهيم. هيچ وقت نبايد فراموش کنيم که ما از یک بیماری مزمن رنج می بریم و اگر می خواهيم از چنگ اين بيماری خلاص شویم، بايد قدم های دوازده گانه را به طور روزمره به کار بگیریم. اولويت دادن به هر کس يا هر چيز دیگری در زندگیمان به جای بهبودی ممكن است باعث شود تا سرانجام به سمت مصرف مجدد مواد کشیده شده و آن هر چه را که داريم از جمله جان خود را از دست بدهيم.

 

۳. افکار معتادگونه

ما معتادان از نوعی جنون فكری رنج می بريم. حتی در زندگی در حال بهبودی نیز افکار معتادگونه ما فعال است و به همين علت در مسائلی که به استفاده از مواد مخدر مربوط است به هيچ وجه نبايد به طرز فکر خود اعتماد و اطمينان کنيم. به علت وجود افکار ناسالم  ممکن است که ما در مواقعی فقط روزهای ظاهراً خوش دوران مصرف مان را به ياد بياوريم و فراموش کنيم که چه بلاها و مصيبت هایی را از سر گذرانده ایم. این ماهیت و طبیعت بیماری اعتیاد ماست که تلاش می کند تا ما را فريب داده و از مسیر بهبودی منحرف کند. در چنین مواقعی می بایست با افکار جنون آميز خود مبارزه کنيم و اجازه ندهيم که ما را فریب دهد و به مصرف دوباره مواد متقاعد کند. بهترين ابزار برای مقابله با افکار معتادگونه کارکردن روزمره 12 قدم و استفاده از حمايت های انجمن های گمنام است.

 

۴. پذیرش مقابل انکار

در برخی از مواقع بیشتر در معرض خطر لغزش و استفاده دوباره از مواد قرار داریم. در این مواقع جسم ما برای مصرف مواد ویار پیدا می کند  و ما برای به دست آوردن اندکی آرامش اسیر وسوسه  مصرف می شویم. در چنین مواقعی افکار معتادگونه می تواند ما را متقاعد کند که تنها راه مواجهه با اوضاع و احوال این است که خودمان را با مواد مخدر مشغول کنیم، چراکه این روش طبیعی و غریزی ماست که سالها با آن خو گرفته ایم و اولین و ساده ترین کاری است که به ذهن ما می رسد. با این حال باید بدانیم که خماری حالتی موقتی و زودگذر بوده و نشانه اين است که بدن ما دارد سعی می کند تا حالت طبیعی خود را به دست آورد و بنابراین طولی نخواهد کشید که آثار و نشانه های آن از میان خواهند رفت.

۵. وسوسه و ویار

یکی از ابزارهای بهبودی که به بیشتر ما معتادان در حال بهبودی کمک کرده تا در برابر وسوسه و ویار استفاده از مواد مقاومت کنیم، خودداری کردن از مصرف مواد به طور ساعت به ساعت است. مقاومت کردن در برابر وسوسه و حفظ کردن پاکی خود حتی برای چند دقیقه  هم باعث می شود تا ویار و وسوسه ما از نقطه اوج خود گذشته، و شدت آن به تدریج کاهش یابد تا جایی که خطر لغزش از میان برود. ممکن است این بیشترین زمانی باشد که ما بتوانیم خود را پاک نگه داریم، چون حتی تصور این که برای زمان های طولانی تر بتوانیم پاکی خود را حفظ کنیم هم مشکل و نشدنی به نظر می رسد. در صورتی که به بیشتر از این مدت فکر کنیم، افکار معتادگونه ما باعث می شود که در برابر وسوسه مصرف مواد طاقت نیاورده و تسلیم شویم. اما اگر در این مواقع سخت و دشوار روند بهبودی خود را لحظه به لحظه و دقیقه به دقیقه ادامه دهیم، در آن صورت می توانیم در برابر شدید ترین وسوسه ها و ویارها نیز مقاومت کرده و خود را کنترل کنیم.  در مواقعی که خطر لغزش زیاد است روش موثر دیگر این است که فکر و ذهن خود را به مسائل و موضوعاتی دیگری مشغول کنیم و یا به کاری مفید و سودمند برای خود سرگرم شویم. در چنین مواقعی بهترین دفاع این است که با راهنمای خود یا با یک عضو انجمن صحبت و درد دل کنیم و از آنها کمک بگیریم و بپرسیم که در چنین مواقعی چطور بر وسوسه و ویار مصرف دوباره مواد غلبه کرده اند. فراموش نکنید که حالت های وسوسه و ویار بعد از مدتی کوتاهی برطرف می شوند. این حالت ها چیزی جز آثار خماری نیست و ما می توانیم در مقابل آنها تسلیم نشویم و از مصرف مواد خودداری کنیم و بگذاریم این احساسات و حالت های کوتاه مدت و گذرا برطرف شوند.

 

۶. عوارض خماری

رفتن به مکان هایی که در آنجا مواد مخدر يا افراد معتاد وجود دارد و یا  مکان هایی که ما در آنجا مواد مخدر مصرف يا خريداری کرده ايم، قطعاً و بدون چون و چرا وسوسه و ویار ما به استفاده از مواد را تحریک می کند. ما باید مسئولیت بهبودی مان را بر عهده بگیریم و برای جلوگیری از لغزش هر کاری که برای حفظ بهبوديمان لازم است را انجام دهیم. از جمله اينکه خود را در شرایط خطرناک و پر وسوسه قرار ندهیم و از رفتن به مکان هائی که از لحاظ روانی و احساسی باعث می شود تا ما آسیب پذیر شویم خودداری کنیم. برای مثال، اگر رفتن به میهمانی و جمع خانواده و آشنایان باعث می شود تا ما به علت سابقه اعتیادمان دچار فشار عصبی، خشم و دل شکستگی شویم، در آن صورت بهتر است برای رفتن یا نرفتن به چنین میهمانی هایی به دقت فکر کنید. اگر فکر کردید که قرار گرفتن در جمع کسانی که شناخت و درک درستی از بیماری اعتیاد ندارند و باعث می شوند تا ما احساس سرافکندگی و گناه کنیم و به روند بهبودیمان صدمه وارد شود، از رفتن به چنین جمعی خودداری کنید یا اگر قرار است به میهمانی بروید که در آنجا الکل یا مواد مخدر در دسترس است، از خود بپرسید که چرا باید به این مهمانی بروم. فراموش نکنیم که در دوران بهبودی زمانی می رسد که می توانيم با هر کس که می خواهیم رفت و آمد و یا ملاقات کنیم یا هر جا که می خواهیم برویم؛ ولی با این وجود و بخصوص در سالیان اول می بایست همیشه مواظب طبيعت بيماری اعتیادی مان باشیم. در ضمن به یاد داشته باشیم که حتی اگر در موقعیت یا شرایطی باشیم که ما را به ياد مواد انداخته يا وسوسه نمايد، هیچ کس یا هیچ چیز قدرت آن را ندارد که ما را به استفاده دوباره از مواد مجبور کند و خود ما نیز نباید چنین شرایطی را بهانه کرده و دوباره اقدام به مصرف مواد مخدر کنیم. امروز در زندگی در حال بهبودی ما قدرت انتخاب داریم و فقط این خود ما هستیم که می توانیم تصمیم بگیریم آیا می خواهیم دوباره اسیر مصرف مواد مخدر شویم یا خیر.

 

۷. بهبودی روزمره

اعتیاد، در اصل بیماری انکار است. این بیماری تلاش می کند تا ما را متقاعد کند که درمان شده ایم و می توانیم از پس هر کاری بر بیائیم. اما واقعیت این است که داشتن چنین تصوری از بهبودی بسیار خطرناک است و ما زمانی که در حال بهبودی هستیم باید آنقدر فروتن و متواضع باشیم که قبول کنیم بیمار هستیم و نمی توانیم هر کاری که دلمان می خواهد را انجام دهیم. برای مثال، محدودیت ناشی از بیماری اعتیاد ما باعث می شود که دیگر هیچ وقت نتوانیم الکل یا مواد مخدر مصرف کنیم و باید بپذیریم که این محدودیت در تمام طول زندگی همراه ما خواهد بود.

ما معتادان در حال بهبودی باید بپذیریم که آسیب پذیر هستیم و این خطر همیشه وجود دارد که افکار ناسالم، ما را برای استفاده دوباره از مواد فریب دهد. دانستن این واقعیت که ما در تمام  طول عمر خود در برابر مواد آسیب پذیر هستیم به ما کمک می کند تا بدانیم چرا همیشه به کمک و حمایت انجمن مان احتیاج داریم.

 

۸. شرایط پرخطر

در مورد بهبودی از بیماری اعتیاد، در واقع طول مدت پاکی ما چندان اهمیتی ندارد. همه ما در حال بهبودی فقط برای امروز پاک هستیم. یادآوری این واقعیت برای ما باعث خواهد شد تا مدت زمان پاک بودنمان موجب غرور و سهل انگاری ما نشود و باعث نشود تا بهبودیمان را نادیده بگیریم و دچار لغزش شویم.

در ضمن، هر یک از ما معتادان در حال بهبودی فقط با کارکرد 12 قدم و استفاده از اصول و حمایت انجمن مان است که می توانیم بهبودی خود را به طور روزمره حفظ کنیم. این تصور که بیماری اعتیاد ما کاملا درمان شده است و یا بهبودی ما بسیار قوی و آسیب ناپذیر است چیزی جز تلاش بیماری برای به دام انداختن دوباره ما در دام اعتیاد و فراهم شدن زمینه غلبه غرور و هوی نفس بر ما نیست.

 

۹. شهامت و انتخاب

بیماری اعتياد بسیار حیله گر، فریبکار و اسرارآمیز است و همواره تلاش می کند تا ما را به سمت استفاده مجدد از مواد مخدر و زندگی فلاکت باری که به آن عادت کرده بودیم، بازگرداند. گاهی در دوران بهبودی افکار معتادگونه ما با هزاران بهانه و دلیل تلاش خواهند کرد تا ما را متقاعد کنند که تنها راه کنار آمدن با زندگی و مشکلات آن مصرف مواد مخدر است. اما به یاد داشته باشید که امروز ما حق انتخاب داریم و می توانیم در برابر فریب کاری افکار معتادگونه مقاومت کنیم و اجازه ندهیم که بار دیگر قربانی آن ها شویم. باور و اعتقاد ما به تصمیممان برای پاک باقی ماندن و قدرتی که همین اعتقاد در ما ایجاد می کند باعث خواهد شد تا بتوانیم با این افکار فریبکار مقابله کنیم. در مواقع، باید به خودمان یادآور شویم که چه شهامتی از خود نشان دادیم تا از انکار دست برداشتیم و توانستیم از چنگ بیماری اعتیاد خلاص شویم. بعضی اوقات ما فراموش می کنیم که چه انسان های قوی و با اراده ای هستیم و وقتی تصمیم به انجام دادن یا انجام ندادن کاری می گیریم تا چه اندازه قوی و با پشتکار هستیم. باید به خاطر بیاوریم که چه استقامت و مقاومتی از خود نشان دادیم تا توانستیم مواد مخدر را کنار بگذاریم و امروز این حق را داریم که از بهبودی خود محافظت کنیم.

 

۱۰. برنامه پیشگیری از لغزش

در دوران بهبودی باید مراقب افکار انحرافی و معتادگونه ای که ما را به سمت لغزش می کشانند، باشيم. افکاری مانند اولویت دادن با مسائلی غیر از بهبودی، انتظارات غیر واقعی و بلند پروازانه در مورد بهبودی، و مقایسه کردن بهبودی خود با دیگران، از این جمله هستند. ما باید بپذیریم که به علت داشتن افکار آشفته و جنون آمیز، در زندگی در حال بهبودی نیز ممکن است روزهای بد و ناگواری در پیش داشته باشیم.یکی از موثرترین روش ها برای حفظ و مراقبت از بهبودی، تهیه یک برنامه یا راهکار شخصی برای پیشگیری از لغزش است. با داشتن چنین برنامه و راهکاری هر زمان که متوجه شدیم میزان بهبودیمان افت كرده و در حال پس رفت می باشد، به برنامه ای که تهیه کرده ایم مراجعه كرده و از ابزاری که برای پیشگیری از لغزش تدارک دیده ایم استفاده می کنیم.

۱۱. تصمیم بعد از لغزش

یک شعار معروف در انجمن های گمنام رواج دارد که می گوید: “لغزش مهم نیست بلکه آنچه که پس از لغزش انجام می دهید اهمیت دارد.”  این شعار به دیدگاه و طرز برخورد ما پس از لغزش مربوط می شود. مساله مهم این است که آیا ما به لغزش به عنوان یک شکست نگاه می کنیم و آن را بهانه ای برای ادامه استفاده از مواد قرار می دهیم یا اینکه آن را به عنوان یک تجربه عبرت آموز به حساب آورده و روال بهبودی خودمان را با قاطعیت و جدیت بیشتری از سرمی گیریم.

٢- ابزارهای انجمن های گمنام

 

۱. استفاده از حمایت انجمن

بهبودی از بیماری اعتیاد دراصل یعنی تغییر دادن طرز تفکر، رفتارها، و واکنش های ما در زندگی. البته این کار چندان آسان نیست اما با استفاده از کارکرد 12 قدم و استفاده از حمایت انجمن مان به تدریج و به مرور زمان می توانیم این تغییرات را در زندگیمان ایجاد کنیم. واقعیت این است که اگر در دوران بهبودی، عادت ها و طرز فکرمان درباره زندگی را تغییر ندهیم، طبیعتاً به همان زندگی قدیمی دوران اعتیادمان که به آن عادت کرده ایم باز خواهیم گشت. موثرترین روشی که با استفاده از آن می توانیم این تغییرات را در خود و زندگیمان به وجود آوریم، استفاده از برنامه های 12 قدمی و حمایت انجمن های گمنام است. با شرکت کردن در جلسات انجمن های گمنام، در میان کسانی قرار می گیریم که دقیقا مانند ما سعی دارند، زندگیشان را تغییر دهند. این احساس همسانی و مشارکت باعث دلگرمی و تشویق ما می شود تا اقدامات لازم برای دستیابی به یک زندگی جدید و ادامه دادن مسیر بهبودی را انجام دهیم. ما معتادان برای بهبودی از بیماری اعتیاد،  به كمك معتادان دیگر نیاز داریم چون به تنهائی نمی توانیم از پس بیماریمان بر آئيم؛ و جلسات انجمن های گمنام مکانی است است که در آن می توانیم از دوستی، محبت و حمایت لازم برای رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد برخودار می شویم. درانجمن های گمنام گفته می شود ” آنقدر به یکدیگر عشق و محبت هدیه می دهيم تا شما نیز یاد بگیرید که به خودتان عشق و محبت بدهيد.” بسیاری از ما متوجه شده ایم که با قرار گرفتن در کنار معتادان در حال بهبودی و محبت و حمایتی که انجمن مان به ما می دهد توانسته ایم یک زندگی عاری از اعتیاد داشته باشیم و تغییرات لازم در افکار و رفتار خود را به وجود بیاوریم.

 

۲. کارکرد ۱۲ قدم

تنها راه بهبودی از بیماری اعتیاد کارکرد 12 قدم به صورت روزانه است. فقط با کارکرد 12 قدم است که می توانیم تغییرات لازم در زندگیمان را به وجود آوریم و از چنگ اعتیاد رهائی پیدا کنیم. برنامه های 12 قدمی در واقع يک الگو و نمونه جدیدی از طرز فکر و سبک زندگیرا در اختيار ما قرار می دهند و ما با انجام دادن روزانه آنها می توانیم زندگی جدیدی را برای خودمان پایه ریزی کنیم. برنامه های 12 قدمی تمام همه جوانب و عوارض مختلف بیماری اعتیاد را در بر می گیرد و راه حلی در اختیار ما می گذارد که با استفاده از آن  نه تنها از بیماری اعتیاد بهبود پیدا کنیم، بلکه از این بهبودی نیز به صورت روزانه مراقبت و محافظت می نماییم.

۳. تمرکز بر امروز

فکر کردن به این موضوع که آیا من می توانم برای همیشه از مواد مخدر پرهیز کنم و پاک باقی بمانم برای ما معتادان، فکری فلج کننده است و ترفندی است که بیماری اعتیاد از آن  برای به دام انداختن مجدد ما استفاده می کند. همه ما معتادان در حال بهبودی تنها به مدت ۲۴ ساعت از مواد مخدر دوره کرده و پاکی خود را حفظ می کنیم و باید همه فکر و انرژی خودمان را فقط  برای پاک باقی ماندن در همین امروز متمرکز کنیم. احساس گناه و پشیمانی نسبت به گذشته و نگرانی و ترس از آینده نه تنها هیچ کمکی به ما نمی کند، بلکه باعث می شود تا از برنامه بهبودی روزمره خود غافل شده و به سمت مسائل بیهوده منحرف شویم.

 

۴. اجرای شعارهای بهبودی

باید از گرسنگي، عصبانیت، تنهایی، و خستگي دوری کنيم چون اين عوامل باعث می شوند تا ما در برابر وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر قرار بگیریم. ما در برابر زندگی خودمان در بهبودی مسئول هستیم و باید مراقب خودمان باشيم و همچون افرادی عاقل و بالغ از جسم و روح خود مراقبت و مواظبت کنیم. مراقبت از خود يکی از مهمترين اصولی است که به پیشگیری از لغزش و حفظ بهبودی ما کمک می کند.

 

۵. مبارزه با بیماری اعتیاد

اگر در شرایطی قرار گرفتید که شدیدا وسوسه شده و تمایل به مصرف مواد پیدا کرده اید، با خود تصور کنید که الان مواد مصرف کرده اید و سعی کنید که به عواقب پس از مصرف بیاندیشید. درست است که اندکی آرامش پيدا می کنيد و برای مدت  کوتاهی مشکلات را به دست فراموشی می سپارید، اما  آيا مصرف مواد واقعاً مشکلات شما از بین می برد یا اینکه آن ها را بيشتر و شديد تر خواهد کرد؟ از خودتان بپرسيد که با مصرف دوباره مواد چه سرنوشتی در انتظارتان است و آیا استفاده مجدد از مواد ارزش پیامدهای ناگوار بعد از آن را دارد یا خیر.

 

۶. شکرگزاری از نعمت ها

يکی از روش هایی که باعث پیشگیری از وقوع لغزش می شود، تمرين شکر گزاری از نعمت هایمان در زندگی در حال بهبودی است. باید فهرستی از همه داشته ها، پيشرفت ها، و موهبت هایی  که در زندگی در حال بهبودی به ما هدیه شده است را تهیه کنیم. با تهیه کردن و مشاهده این فهرست و با یادآوری  واقع بينانه درباره بلاهایی که اعتياد بر سر ما آورده است، شکرگزار زندگی کنونی خود خواهیم بود و بعید است که دوباره خود را در چنگ بیماری اعتياد اسير کنيم. اگر وسوسه مصرف مجدد به شما غلبه کرد و به فکر استفاده دوباره از مواد افتادید، سعی کنید تا برای مدت کوتاهی بر موفقیت ها و پیشرفت هایی که در دوران بهبودی به دست آورده اید تمرکز کرده و آنها را یادداشت کنید. این کار نه تنها باعث می شود تا از خيال پردازی و توهم درباره استفاده از مواد مخدر دست بردارید و حواس خود را روی زندگی کنونی خود متمرکز کنید، بلكه به شما کمک خواهد کرد تا دیدگاه مثبت تری نسبت به خود و زندگیتان داشته باشيد.

 

۷. خدمت رسانی در انجمن

خدمت کردن در انجمن يکی از بهترين راه های ممکن برای حفظ بهبودی محسوب می شود. تجربه بنيانگذاران انجمن های گمنام ثابت کرده است که خدمت رسانی به دیگران راهی موثر برای جلوگیری از لغزش است. برای مثال هنگامی که برای جا به جا کردن و منظم کردن صندلی ها در برگزاری جلسات کمک می کنيم، يا برای شرکت کنندگان در جلسات چای يا قهوه درست می کنيم، و يا اين که جلسه را رهبری میکنیم در واقع به حفظ پاکی خودمان کمک می کنيم. با حفظ کردن ارتباط خود با انجمن از تنهایی و انزوا که عامل اصلی عود کردن و بازگشت بيماری اعتياد است، بيرون می آییم. خدمت رسانی در واقع بخشی از کارکرد 12 قدم و برنامه بهبودی ما است و در ضمن به ما کمک می کند تا در زمان حال زندگی کنيم. وقتی تجربيات و یا مشکلاتمان را با معتادان دیگر در میان می گذاریم، احتمال وسوسه شدن و استفاده از مواد مخدر برای خود ما نیز کمتر می شود. همچنین با خدمت گزاری در جلسات انجمن احساس خوب مفید بودن و احساس احترام را تجربه می کنیم و با خارج شدن از انزوا خود را به عضوی مفيد برای انجمن مان تبدیل می کنیم.

 

٣- ابزارهای سلامتی

 

۱. سلامت جسمی

به علت نادیده گرفتن سلامتی خودمان در دورانی که همه فکر و ذکر ما مصرف مواد مخدر بود، ممکن است به بیماری هایی مبتلا شده باشیم که در دوران بهبودی نیز در بدن ما وجود داشته باشند.  عفونت ها و بیماری های ناشی از استفاده از سرنگ های مشترک یا آلوده ، ناراحتی های كبدی، هپاتيت، ايدز، كمبود ويتامين و… از جمله این بیماری ها هستند. اگر در دوران بهبودی به سلامت جسمی خود بی توجهی کرده و بیماری های خود را علاج نکنیم، ممکن است برای تسكين دردها یا غلبه بر ترس های خود، دوباره به همان روش قديمی يعنی استفاده از مواد مخدر برگرديم. بنابراین در خلال زندگی در بهبودی لازم است که از سلامت جسمی خود محافظت کرده و در صورت لزوم برای درمان بیماری ها خود به پزشک مراجعه کنیم. بهتر است وقتی که تصمیم به ترک اعتیاد و پاک شدن گرفتیم برای معاينه و آزمايش های كامل به پزشك مراجعه كنيم تا از سلامت خود آگاهی داشته باشیم. با آزمايش خون و معاينه كامل توسط پزشک، متوجه شرایط  جسمانی خود و بيماری هايی كه احتمالاً به آنها مبتلا هستيم، خواهيم شد. علاوه براين، با عمل کردن به تجویز پزشکان متخصص (نظير روان شناسان یا روانپزشكان)، سلامتی خود را به دست می آوريم و در نتيجه بهتر می توانيم بر روی بهبودی خود متمركز شويم.

در ضمن باید به خاطر داشته باشيم كه مصرف دارو با تجویز وتحت نظر پزشك به شرط آنكه از آن سوء استفاده نكنيم، لغزش به حساب نمی آيد. ما می توانیم برای پيشگيری از بروز هر گونه مشكلی یا خطر لغزش به پزشك معالج خود بگوئيم كه معتاد در حال بهبودی هستيم و نمی توانيم از داروهای روان گردان یا تاثیرگذار بر ذهن استفاده کنیم.

 

۲. سلامت فکری

بعضی از ما معتادان علاوه بر بیماری اعتیاد، از بیماری ها و ناهنجاری های روحی روانی نيز رنج می بريم. افسردگي، تشويش، و داشتن حالت دو شخصيتی از جمله ناهنجاری های روانی است كه ممكن است ما به آن مبتلا باشيم. نكته مهم  اين است كه چون منشا بیشترناهنجاری های روانی ما، وابستگی و مصرف مواد مخدر است، در دوران بهبودی عوارض آن ها به تدريج از ميان خواهد رفت. برای مثال، ممكن است ما تصور كنيم كه از افسردگی و اضطراب رنج می بريم اما همزمان با پاک شدن و بهبودی از بیماری اعتیاد متوجه خواهيم شد كه ناراحتی های روانی ما نیز به تدریج از بین می روند. ایده خوبی است که در آغاز بهبودی بررسی کنیم آیا این گونه ناراحتی ها از مصرف مواد مخدر سرچشمه می گيرند يا منشاء ديگری دارند و برای معالجه آنها باید به پزشک مراجعه کنیم.

در فرایند بهبودی، همانطور كه از جسم خود مراقبت می کنیم باید مواظب روح و روان خود نیز باشیم و با مراجعه به روانشناس یا روانپزشك و مصرف داروهای مناسب، سایر ناهنجاری های روانی خودمان را نیز درمان کنیم چون با برطرف شدن این گونه ناراحتی ها، می توانیم به بهبودیمان کمک کنیم. برای مثال، در صورتی که به افسردگی دچار باشیم، نمی توانیم به طور موثر و کامل روی برنامه بهبوديمان تمركز كنيم و انرژی لازم برای شرکت در جلسات را داشته باشیم. اما با استفاده از داروهای مناسب زير نظر پزشك متخصص این ناهنجاری ها به مرور درمان خواهند شد و از آن پس ما بهتر می توانیم  مسیر بهبودی خود را ادامه دهیم.

 

۳. سلامت روانی

بسياری از ما معتادان در ابتدا برای كنار آمدن و غلبه بر مسائل و مشکلات روانی خود به مصرف مواد مخدر روی می آوريم، اما پس از چندی سوء استفاده از مواد باعث می شود که مصرف مواد خود به یک مشکل اصلی برای ما تبدیل شود. در روال بهبودی از اعتیاد، باید مسائل و مشكلات روانی خود كه ممكن است عامل اصلی و اوليه کشیده شدن ما به سوی اعتياد باشد را نیز به تدریج برطرف کنیم. ريشه مسائل و مشكلات ما ممکن است در دوران كودكی ما بوده و يا ناشی از حوادثی باشد كه سال ها قبل برای ما پيش آمده اند. مسائل و مشكلات جسمي، روحی و احساسی، يا مسائل جنسی می توانند از جمله عواملی باشند كه باعث گرایش ما به سمت مصرف مواد مخدر شده اند. بعضی از ما نيز ممكن است قربانی خشونت، جنگ و یا شكنجه شده باشیم و تنها راهی كه برای کنار آمدن با این گونه مسائل سراغ داشتیم، مصرف مواد مخدر بوده است. آنچه كه اهميت دارد این است که در فرایند بهبودی از اعتیاد و در زمان مناسب ، سایر مشکلاتمان را نیز به تدریج حل خواهیم کرد و نيازی نيست كه از همان روزهای اول شروع بهبودی ذهن خود را به برطرف كردن ديگر مسائل و مشكلاتمان مشغول كنيم. شعاری در انجمن های گمنام وجود دارد كه می گويد: ” نیروی برتر ما هيچ وقت بيشتر از توانمان ما را با مشکل رو به رو نمی کند” اما زمانی که خدای ما متوجه می شود كه ما می توانيم از پس مشكلی كه سالهاست از آن رنج می بريم بربيائيم، ما را با مشکلاتی روبرو می كند تا با رفع کردن آنها بتوانیم زندگی بهتری داشته باشیم. اگر در دوران بهبودی نتوانیم با مشكلات كنار بيائيم، اين احتمال وجود دارد كه برای فرار از آنها به همان عادت و راه و روش قديمی خود يعنی استفاده از مواد متوسل شويم.

باید در نظر داشته باشیم با اينكه انجمن های گمنام يك مركز حمايتی بسيار موثر و بی نظير برای بهبودی از بیماری اعتیاد محسوب می شوند، اما شايد مکان چندان مناسبی برای حل مشكلات و مسائل روانی که در وجود ما ريشه دارند نباشد. برای برطرف کردن چنین مسائلی باید به سراغ روانکاوان و مراکز تخصصی درمانی که قادر به کمک رسانی به ما هستند مراجعه کنیم. در نظر گرفتن این نکته برای حفظ بهبودی ما بسيار حائز اهمیت است، چون بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی به خاطر نادیده گرفتن این موضوع و درمان نکردن ناراحتی ها، مسائل،و مشکلات خود دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند. برطرف کردن همه مسائل و مشكلات جسمی و روانی ما در واقع جزئی از فرايند بهبودی محسوب می شود و نشان می دهند كه ما برای دستیابی به یک زندگی بدون اعتیاد و سرشار از آرامش، هر کاری که از دستمان بر بیاید را انجام خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *