برنامه پیشگیری از لغزش

٧- برنامه پیشگیری از لغزش

 

با توجه به اطلاعات ارائه شده در قسمت ابزارهای پیشگیری از لغزش، معتادان در حال بهبودی می توانند یک برنامه پیشگیری برای خود تهیه کنند تا با استفاده از آن، زندگی در مسیر بهبودی خود را حفظ نمایند. بعلاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.

 

١- تعیین انگیزه برای بهبودی

٢- تعیین شرایط محرک لغزش

٣- تعیین علائم هشدار دهنده

٤- تعیین نیازهای سلامتی

٥- چگونگی پیاده سازی برنامه

 

هر يك از ما معتادانی كه درحال بهبودی هستيم، می بايست يك برنامه پيشگيری از لغزش برای خودمان تهيه كنيم. اعتياد يك بيماری حيله گر، اسرار آميز و مزمن است که به طور ناگهانی ما را غافلگیر و گرفتار می کند. برای حفظ و مراقبت از بهبودی خود لازم است قبل از رو به رو شدن با شرایط پرخطر برای مقابله با آن برنامه ریزی کرده و استراتژی ای داشته باشیم که ما را از خطرات لغزش آگاه نمايد. همانطور که درقسمت های قبلی گفته شد، لغزش در بين معتادان در حال بهبودی بسيار رواج دارد و حدود۵۰ درصد از ما معتادان در اولين سال بهبودی خود دچار لغزش شده و دوباره اقدام به مصرف مواد می کنیم. برای بسیاری از ما معتادان علت لغزش این است که نمی خواهیم بپذیریم که از بیماری اعتياد رنج می بریم و یا فکر می کنیم که می توانیم میزان مصرف مواد خود را کنترل نماییم. طبيعت و ماهيت مزمن بيماری اعتياد و طرز فکر و رفتارهای ويرانگری كه ما در زندگی به آن عادت کرده ایم، باعث می شود تا برای كنار آمدن با مشكلات زندگی به طور غريزی مواد مخدر مصرف كنيم. برای بهبودی از بيماری اعتياد بايد روش زندگي، چگونگی كنترل احساسات، افكار و رفتارمان را به طور كامل عوض كنيم. البته این کار بسیار سختی است و نیاز به توجه و تلاش روزمره ما دارد. به یاد داشته باشید که تمام هدف برنامه 12 قدم این است که ابزارهای لازم برای ايجاد اين تغييرات را در اختيار ما قرار دهد و وظیفه ما نیز این است که برای حفظ بهبودی خودمان این دوازده قدم را  به طور روزانه به کار بگیریم.

 

در اختیار داشتن يك برنامه پيشگيری از لغزش باعث می شود تا هميشه هوش و حواسمان را بر روی بهبودی متمرکز کنیم. در شرایطی که بیماری اعتیاد بخواهد ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و به سمت لغزش بکشاند، با استفاده از این برنامه و عمل کردن به اصول بهبودی و 12 قدم، می توانیم از بهبودی خودمان محافظت کنیم برنامه پيشگيری از لغزش به ما كمك می كند تا به علائم هشدار دهنده و عواملی باشد كه باعث می شوند تا وسوسه مصرف مواد به سراغ ما بيايد بیشتر توجه کنیم. این برنامه مانند یک نقشه راه، موانع و راه های انحرافی را به ما نشان می دهد و باعث می شود تا ما در مسیر بهبودی باقی مانده و از دچار شدن به لغزش جلوگیری کنیم.

 

بسياری از ما معتادان ممكن است پيش از آنكه متوجه اهميت برنامه پيشگيری شويم، دچار لغزش شویم، اما احتياجی نيست كه حتما این اتفاق بیافتد تا پس از آن اقدام به تهیه این برنامه کنیم، بلكه می توانيم  از همين الان با تنظیم کردن این برنامه پيشگيرانه، از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتياد جلوگيری کنیم. 12 قدم یک برنامه عملی برای سبک زندگی جدید ماست و ما فقط با عمل کردن بر اساس این دوازده قدم است که می توانیم یک زندگی عاری از اعتیاد داشته باشیم و از بهبودی خود محافظت کنیم. برنامه 12 قدم می تواند برای تهيه کردن یک برنامه جلوگیری از لغزش و حفظ بهبودی و لذت بردن از زندگی جدیدمان به ما کمک کند.

۱- تعیین انگیزه برای بهبودی

پیش از اقدام به تهيه و تنظیم برنامه پیشگیری از لغزش شخصی خود به سوالات زیر پاسخ دهید تا انگیزه شما برای بهبودی از اعتیاد  مشخص شود. این کار باعث می شود تا اهمیت پیشگیری از لغزش در زندگی شما مشخص شده و شما به اجرای این برنامه و حفظ آن تشویق شوید.

١. چرا تصمیم به بهبودی از اعتیاد گرفته اید؟

٢. آیا بهبودی از بیماری اعتیاد اولویت اول شما در زندگی است؟ توضیح دهید که بهبودی از بیماری اعتیاد چه اهمیتی برای شما دارد و برای حفظ آن تا چه حد سعی و تلاش خواهید کرد؟

٣. اعتیاد شما چه عواقبی برایتان در پی داشت و در صورتی که دوباره مصرف مواد را آغاز کنید، چه بلاهایی بر سر شما خواهد آورد؟

 

۲- تعیین شرایط محرک لغزش

برای تهیه یک برنامه پیشگیری از لغزش دقیق و موثر باید الگوهای مصرف مواد خود را بشناسید و تعیین کنید که چه عواملی بیش از همه باعث می شوند تا شما به سمت مصرف دوباره مواد، قدم بردارید. این کار به شما کمک می کند تا از رفتن به مکان ها یا ملاقات با افرادی که باعث می شوند تا وسوسه مصرف دوباره مواد به سراغ شما بیاید خودداری کنید. به سوالات زیر پاسخ دهید تا مشخص شود چه کسانی و یا چه مکان هايی باعث وسوسه شدن شما برای مصرف دویاره مواد می شوند.

١. از چه کسانی و در کدام مکان ها مواد مخدر تهیه می کردید؟ و چگونه می توانید از این افراد و اماکن دوری کنید؟

٢. معمولاً در چه زمانی و در چه شرایطی مواد مصرف می کردید؟ و چطور می توانید از این شرایط دوری كرده و به برنامه بهبودی خود عمل نماييد؟

٣. به همراه چه کسانی مواد مصرف می کردید؟ چگونه می توانید از دیدن این افراد که برای بهبودی شما خطرناک هستند، دوری کنید؟

٤. چه کارهائی باعث می شود تا شما به یاد مصرف مواد مخدر بیافتید؟ چگونه می توانید از انجام این کارها خودداری کنید و به جای آن چه کارها و فعالیت های سالمی می توانید انجام دهید؟

 

مثلا پاسخ شما می تواند به این گونه باشد: مواد مخدر را از مواد فروشی که در خانه اش مواد می فروخت، خریداری می کردم و روزهای پایانی هفته و معمولاً در خانه یکی از عمو زاده هایم و به همراه خود او برای وقت گذرانی مواد مصرف می کردم. به این ترتیب راهکاری که شما باید در پیش بگیرید این است که به هیچ وجه نباید به خانه فرد مواد فروش نزدیک شويد، نباید روزهای پایانی هفته به دیدن پسر عمویتان بروید و به جای وقت گذراندن با پسر عمویتان باید وقت خود را با دوستانتان در انجمن بگذرانید و یا به یک جلسه بروید.

 

۳- تعیین علائم هشدار دهنده

همانطور که در قسمت های قبل یاد آوری شد، لغزش فرایندی است که معمولاً در سه مرحله اتفاق می افتد. زمانی که نمی توانیم احساسات و عواطف خودمان را کنترل نماييم، وقتی که طرز فکر، دیدگاه ها و رفتارهای ما تغییر می کند و ما به رفتارهای زمان مصرف  خود باز می گردیم. پس از گذشتن از این دو مرحله به جایی می رسیم که فکر می کنیم برای کنار آمدن با زندگی چاره ای جز استفاده مجدد از مواد نداریم. باید بدانیم مدت های قبل از آنکه مصرف مواد مخدر را دوباره شروع می کنیم، ابتدا در افکارمان دچار لغزش شده ایم، چون رفتار و افکار ما درباره زندگی به دوران اعتیادمان بازگشته است. به همین علت بسیار مهم است که برای حفظ بهبودیمان از علائم و عوارض دو مرحله اول لغزش آگاهی داشته باشیم و با استفاده از ابزارهای بهبودی، از وارد شدنمان به مرحله سوم یعنی لغزش جسمی جلوگیری کنیم.

 

الف) كنار آمدن با احساسات

اگر پیش از تهیه این برنامه پیشگیری  لغزش کرده اید، پنج نمونه از مواردی که باعث لغزش شما شده اند را یادداشت نمائید. اگر تا کنون لغزش نکرده اید، نمونه های مربوط به لغزش افراد دیگر را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی که این گونه افراد در باره لغزش خود با شما در میان گذاشته اند، را بنویسید. در ضمن، بنویسید که در حال حاضر چگونه با احساسات خود كنار می آييد؟ آیا احساساتی که الان دارید با احساساتی که در دوران خوب بهبودی داشتید، تفاوت دارند؟ سپس در برابر هر یک از نمونه ها و مواردی که باعث شده اند تا دچار لغزش شوید، ابزارهای بهبودی و اصولی که به شما کمک می کنند تا دوباره به زندگی سالم خود بازگردید، یادداشت کنید.

برای مثال :

لغزش احساسي: من همیشه شدیدا تحت تاثیر احساسات خودم قرار داشتم و همواره احساس بی قراری می کردم و درباره مسائل و مشکلاتی که می بایست با آنها دست و پنجه نرم کنم، نگرانی داشتم. به همین دلیل دست از مقاومت برداشتم و بالاخره مواد مصرف کردم تا بتوانم احساس آرامش کنم.

راهکار عملي: باید به خودم یاد آوری کنم که بهبودی از بیماری اعتیاد اولین اولویت من در زندگی است. هیچ مشکلی ارزش آن را ندارد که من دوباره مواد مصرف کنم. هر زمان که به شدت از مسائل و مشکلات زندگی احساس نگرانی کردم، باید اولویت خود در زندگی را به یاد بیاورم و همه انرژی و توان خود را برای پاک باقی ماندن به مدت ۲۴ساعت صرف کنم. من تا آنجا که از دستم بر می آید با سایر مشکلات خودم، کنار می آیم و نتیجه آنها را به خدای خودم خواهم سپرد.

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

 

ب) تغییرات که در افکار بوجود می آیند

اگر تجربه لغزش کردن را داريد، پنج نمونه از تغییراتی که در افکارتان ایجاد شده بود و باعث شد تا  دوباره به مصرف مواد برگردید را یادداشت کنید. اگر تا به حال لغزش نکرده ايد نمونه های مربوط به مشاهده لغزش افراد دیگر را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی را که این گونه افراد در باره لغزش خود با شما در میان گذاشته اند را بنویسید. در ضمن بنویسد که در حال حاضر افکار شما در مقایسه با دورانی که در حال بهبودی مستحکم بودید چه تغییراتی کرده اند. سپس در برابر هر یک از نمونه ها و مواردی که باعث شده اند تا دچار لغزش فکری شوید، ابزارهای بهبودی و اصولی که باعث می شوند تا شما دوباره به زندگی سالم برگردید و راه های بهبودی برای غلبه بر افکارتان را یادداشت کنید.

برای مثال :

لغزش افکار : با خودم تصور می کردم که مشکل من چندان جدی نیست و اعتیاد من فقط به هروئین مربوط می شود، به همین علت می توانم بدون اینکه مشکلی برای من بوجوی بیاد انواع دیگری از مواد مخدر را مصرف کنم. به همین علت مصرف مشروبات الکلی را آغاز کردم  و پس از آن طولی نکشید که بار دیگر مصرف هروئین را نیز از سر گرفتم.

راهکار : من از بیماری اعتیاد رنج می برم و قدرت کنترل و یا مقاومت کردن در برابر هیچ یک از انواع مواد روانگردان را ندارم. باید همواره قدم اول را پذیرفته و به طور روزمره به آن عمل کنم.

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

 

پ) تغییراتی که در دیدگاه ها ایجاد می شوند

پنج نمونه از تغییراتی که پیش از لغزش در دیدگاه های شما در خصوص بهبودی ایجاد شده است را یادداشت کنید. اگر تا به حال لغزش نکرده اید، نمونه های مربوط به مشاهده لغزش سایرین  را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی را که این گونه افراد درباره لغزش خود با شما در میان گذاشته اند، بنویسید. در ضمن بنویسيد که دیدگاه های شما در حال حاضر در مقایسه با دورانی که در حال بهبودی مستحکم بودید، چه تغییراتی کرده اند. سپس در برابر هر یک از مواردی که باعث تغییر دیدگاه های شما شده اند، ابزارهای بهبودی و اصولی را که باعث می شوند تا دوباره به دیدگاه های سالم خود درحال بهبودی بازگردید را یادداشت کنید.

برای مثال :

لغزش دیدگاه: از شرکت کردن در جلسات انجمن خودداری کردم. چون به تدریج دیدگاه من تغییر کرد و خود را قانع کردم که این یک برنامه مذهبی است و این که مشکلات من با مشکلات دیگران بسیار متفاوت است. هیچیک از افرادی که در انجمن می شناسم نمی توانند به من کمک کنند و من خود به تنهائی می توانم با بیماری اعتیاد مبارزه کرده و بهبودی پیدا کنم.

راهکار عملی: من از بیماری رنج می برم که به مراتب قوی تر از من است. من نمی توانم برای بهبودی تنها به خودم تکیه کنم و به کمک ها و حمایت های انجمن  نیاز دارم. من با فروتنی ذهن خود را باز نگه می دارم و با صداقت، روشن بینی و تمایل، آنچه را که در انجمن برای بهبودی من پیشنهاد می شود انجام می دهم.

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

 

ت) تغییراتی که در رفتار ايجاد می شوند

علاوه بر مشخص کردن تغییراتی که در احساسات، افکار و دیدگاه های شما ایجاد می شود، بهتر است نگاهی هم به رفتار و عادت های خود بیاندازید. ممکن است اکنون بر خلاف زمانی که در اوج دوران بهبودی قرار داشتیدو یک برنامه منظم و روزمره برای بهبودی خود تهیه کرده بودید، اکنون دوباره به روش ها و عادت های دوران اعتیاد خود بازگشته باشید. در این صورت پنج نمونه از تغییراتی که در رفتار و عادت های شما به وجود آمده است را نوشته یا مشاهدات خود از رفتارهای کسانی که لغزش کرده اند را یادداشت نمائید. علاوه بر این، بنویسید که رفتارها و عادت های کنونی شما در مقایسه با دورانی که در اوج بهبودی به سر می بردید، چه تغییراتی کرده اند. سپس در کنار هر یک از این موارد، ابزارهای بهبودی و اصولی که باعث می شوند تا شما دوباره رفتارها و عادت های سالم دوران بهبودی خود را از سر بگیرید، یادداشت کنید.

برای مثال :

لغزش رفتاری: بیشتر روز را در رختخواب می گذراندم و حوصله شرکت کردن در جلسات انجمن را نداشتم. به جای آن وقت خود را در کنار کسانی می گذرانم که با آنها مواد مصرف می کردم.

راهکار عملی: باید از شرایط پر خطر مانند معاشرت با  افرادی که مواد مصرف می کنند یا رفتن به مکان هایی که باعث می شوند وسوسه مصرف مواد مخدر به سراغ من بیاید خودداری کنم. برای بهبودی از بیماری اعتیاد نیاز دارم که در جلسات انجمن شرکت کنم. این جلسات همانند نوعی دارو است که من برای حفظ بهبودی از بیماری اعتیاد بطور روزانه به آن نیاز دارم.

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

 

۴- تعیین نیازهای سلامتی

مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود بخشی از فرآیند بهبودی ما محسوب می شود. وقتی مواد مصرف می کردیم، همه نیاز های جسمی و روحی خود را فدای نشئگی ناشی از مصرف مواد می کردیم. برخی از ما به خاطر ابتلا به بیماری اعتیاد و بر اثر بی توجهی به بهداشت جسمانی و روانی خود، به بیماری های دیگری نیز مبتلا شده ايم. ابتلا به ویروس ایدز، انواع بیماری های عفونی و ناراحتی های کبدی از جمله بیماری های رایجی هستند که مستقیماً از بیماری اعتیاد ناشی می شوند. حال که ما در حال بهبودی هستیم و قصد محافظت از این بهبودی را داریم، باید به تمام جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمی و روانی خود توجه  کنیم؛ در غیر این صورت برای تحمل کردن و یا کاهش دادن عذاب خودمان چاره ای جز مصرف مواد مخدر نخواهیم داشت.

 

الف) مراقبت پزشکی

زمانی که در حال بهبودی هستیم، ممکن است به بیماری های دیگری نیز مبتلا شویم. در چنین مواقعی باید رفتاری معقول و مسئولانه از خود نشان داده و برای درمان این بیماری ها اقدام کنیم. بهبودی یعنی مسئولیت ما در برابر درمان همه بیماری هایی که به آنها مبتلا هستیم. مثلاً اگر از بیماری دیگری به غیر از اعتیاد رنج می بریم، می بایست به پزشک مراجعه كرده و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیریم  و برای درمان بیماری خود داروهايی که پزشک تجویز می کند را مصرف کنیم. توجه داشته باشید که مصرف دارو با تجویز و تحت نظر پزشک، لغزش به حساب نمی آید. درمان کردن بیماری های روحی و جسمی خود در دوران بهبودی، ریسک استفاده از مواد مخدر جهت تحمل عوارض این بیماری ها را کمتر کرده و بنابراین خطر لغزش ما را نیز کاهش می دهد.

برای اطمینان از ای نکه آیا در دوران بهبودی از جسم خود به درستی مراقبت می کنید یا نه، به سوالات زیر جواب بدهید. سپس در مقابل هر جوابی که به این سوالات داده اید، اقدامات لازم برای درمان یافتن از این بیماری ها در زندگی در حال بهبودی را یادداشت کنید.

١. آیا آزمایش و معاینه کامل پزشکی از جمله آزمایش خون یا آزمایش های مربوط به ایدز، هپاتیت و دیگر بیمارهای عفونی را انجام داده اید؟

٢. آیا برای درمان بیماری احتمالی خود تحت درمان قرار گرفته اید؟

٣. آیا به دستوراتی که پزشك معالج شما برای درمان بیماری داده است، عمل می کنید؟ آیا داروهای تجویزی را تا انتهای دوره درمان، مطابق دستور پزشك و به همان اندازه ای که تجویز شده است، مصرف می کنید؟

٤- آیا از سایر بیماری هایی که بر جسم و ذهن شما تاثیر می گذارند آگاهی داريد؟ و آیا در خلال بهبودی از بیماری اعتیاد، برای درمان بیماری های دیگر نیز مراقبت های لازم را انجام می دهید؟

 

ب) مراقبت جسمی

بی توجهی به نیازهای جسمی ما در دورانی که در حال بهبودی هستیم، می تواند سوخت و ساز بدن ما را تحت تاثیر قرار داده و ما را در برابر لغزش آسیب پذیر کند. توجه کردن و مراقبت از نیازهای جسمانی، نه تنها نشان دهنده ارزش و اهمیتی است که ما برای خودمان قائل هستیم، بلکه به روال بهبودی ما نیز کمک می کند.

برای اینکه بدانید آیا نیازهای جسمی خود را برآورده می سازید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در کنار هر یک از جواب ها اقدامات لازم برای برآورده کردن نیازهای جسمی خود را یادداشت کنید.

١. آیا غذای شما کافی و مناسب است؟

٢. آیا خواب شما عادی و طبیعی است؟

٣. آیا در مواقع خستگی استراحت می کنید؟

٤. آیا ورزش می کنید؟

 

پ) مراقبت روانی

بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی به ناراحتی های روحی و روانی مبتلا هستیم و اگر می خواهیم بهبودیمان را حفظ کنیم، باید این گونه مسائل را نیز مورد توجه قرار دهیم. بی توجهی به مشکلات روحی و روانی می تواند ما را از کارکرد برنامه 12 قدم دور کرده و باعث لغزش ما شود.

برای اطمینان از این که مسائل و ناراحتی های روانی خود را به اندازه کافی مورد توجه قرار داده اید یا نه به سئوالات زیر پاسخ دهید. سپس در کنار هر پاسخی که داده اید اقداماتی که باید برای حفظ سلامت روانی خود در دوران بهبودی انجام دهید را یادداشت کنید.

١. آیا از بیماری ها یا مشلات روانی مثل افسردگی، دوقطبی یا دو شخصیتی بودن و ناراحتی هایی از این قبیل رنج می برید؟

٢. آیا برای تشخیص علائم بیماری های روانی به روانپزشك مراجعه کرده اید؟

٣. آیا داروهایی که برای درمان ناراحتی های روانی شما تجویز شده است را طبق دستور و به موقع مصرف می کنید یا این که آنها را بیش از اندازه مصرف کرده و یا به ناگهان و بر طبق میل خود قطع می کنید؟

٤. به غیر از بیماری اعتیاد و انجمن های گمنام آیا برای درمان سایر مشكلات روحی و روانی خود از جای ديگری درخواست کمک کرده اید؟ آیا اطلاع دارید که به چه مکان هایی باید مراجعه کنید و در مورد اين مسائل چه نوع حمايتی می توانيد دريافت كنيد؟

 

ت) مراقبت اجتماعی

بی حوصلگی، خستگی و انزوا طلبی از جمله عواملی هستند که نقش به سزایی در لغزش معتادان در حال بهبودی ایفا می کنند. اصولاً برای اینکه بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید بتوانیم از زندگی خود لذت ببريم. اگر زندگی ما در دوران بهبودی بدون فایده و بی ثمر باشد؛ قاعدتاً به همان طرز زندگی قدیمی دوران اعتیاد باز خواهیم گشت. زندگی ما در دوران بهبودی باید از توازن و تعادل کافی برخوردار باشد، یعنی با كاركرد 12 قدم و استفاده از حمايت انجمن های گمنام بايد بتوانيم از يك زندگی پرثمر و همراه با لذت برخوردار شویم. اگر نتوانيم معجزات و نعمت های بهبودی را تجربه كنيم، سر انجام به اين نتیجه خواهیم رسید که بهبودی مزیت چندانی ندارد و تنها يك برنامه تكراری و کسل كننده است و با این توهم که ما بايد از زندگی لذت ببریم دوباره مصرف مواد مخدر را آغاز می کنیم. برای اینکه بدانید که زندگی شما در حال بهبودی شادی آور و ارزشمند است به سوالات زیر پاسخ دهید.

١. آیا در زندگی خود دوران بهبودی ، تعادل بین کارکرد 12 قدم، شرکت در جلسات انجمن، و لذت بردن از زندگی را برقرار نموده اید؟

٢. آیا در دوران بهبودی، امکان شاد بودن و لذت بردن از زندگی خود را فراهم کرده اید؟

٣. پنج مورد از اقداماتی که باعث می شوند در دوران بهبودی احساس شادی كرده و از زندگی خود لذت ببرید را یادداشت نماييد.

 

۵- چگونگی پیاده سازی برنامه   

پس از پاسخ دادن به پرسش های بالا و تهيه برنامه پیشگیری از لغزش، اکنون نوبت عمل کردن و اجرای اين برنامه رسيده است. پیشنهادات زیر را انجام دهید تا بتوانید این برنامه را به اجرا در بیاورید.

 

١. با کمک راهنما يا يکی از دوستان در حال بهبودی خود، برنامه ای که برای پيشگيری از لغزش تهيه کرده ايد را مرور کنيد. از آنها بخواهيد تا نظرات و تجربيات خود درباره اقداماتی که برای پیشگیری از لغزش نوشته را با شما در میان بگذارند.

 

٢. يک نسخه از برنامه پيشگيری از لغزش خود را در اختیار راهنما، دوست در حال بهبودی، و يا یکی از اعضای خانواده که از بهبودی شما حمايت می کند بگذارید. در بسياری از مواقع اعضای خانواده اولين کسانی هستند که متوجه می شوند ما در خطر لغزش هستیم. از آنها بخواهيد تا بمانند یک ” فرشته نگهبان ” مراقب شما باشند. در صورت منحرف شدن از مسير بهبودی آنها می توانند اقداماتی که شما برای پیشگیری از لغزش کردن نوشته اید را به شما يادآوری کنند. به آنها اطمینان بدهید که از شنيدن نظرات و يادآوری های آنها برای کمک به حفظ بهبوديتان ناراحت نخواهيد شد و حتی در صورتی که در ابتدا از خود مقاومت نشان دهید، بازهم این فروتنی را خواهید داشت که به آنها گوش بدهید.

 

٣. هر چند وقت يک بار به برنامه پيشگيری از لغزشی که تهيه کرده ايد مراجعه کرده و به خودتان يادآوری کنيد که برای حفظ بهبودی چه کارهايی را بايد انجام دهيد. علائم و نشانه های هشدار دهنده لغزش، شرايط پر خطر، و اقداماتی که برای تقويت بهبودی خود باید انجام دهید را مرور کنید.. بيماری اعتياد بسيار فريبکار، اسرار آميز و قدرتمند است و تحت هر شرایطی اين احتمال وجود دارد که شما ناخواسته يا ندانسته به رفتارهای طبيعی ای که مدت زیادی به آن عادت کرده بودید بازگردید.هر چند وقت يکبار برنامه پيشگيری از لغزش خودتان را بازبينی کنید تا بدانيد که با احساسات خودتان در حال بهبودی چگونه مدارا می کنيد و اينکه آيا افکار، رفتارها و ديدگاه های معتادگونه به سراغ شما آمده است يا خير.

 

٤. مهمتر از همه، اگر احساس می کنيد که در حال بازگشت به سبک زندگی قبلی خود در دوران اعتیاد هستید، سریعا اقدامات و تدابيری که در برنامه پيشگيری از لغزش پيش بينی کرده ايد را انجام دهيد. فراموش نکنيد که امروز شما برای خودتان يک راهکار و برنامه پیشگیری از لغزش در اختیار دارید که می توانید جهت محافظت از بهبودی خود از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *